Validation Error

Customer Service: 1-800-777-4362

M-F 8:00 a.m. - 4:30 p.m. PST

Math Fundamentals, Grade 4 - Teacher Reproducibles, Print

Comprehensive but not complicated! Math Fundamentals helps your fourth graders learn important skills and strategies. Math Models and analysis questions, plenty of skill practice, and real-world problems guide students in thinking through and solving problems. Read more below
$23.99 (USD)
-
+

Available grades

Teacher Reproducibles, Print
SKU: 3084
Description

EMC Number: 3084

Page Count: 224

EAN: 9781629383309

Comprehensive but not complicated! Math Fundamentals helps your fourth graders learn important skills and strategies. Math Models and analysis questions, plenty of skill practice, and real-world problems guide students in thinking through and solving problems.
 
To help you target instruction, each unit clearly lists the standards information, mathematical practices, and skills covered.
 
Within a unit, math lessons are presented simply. Every math lesson includes:

  • A Math Models reference page that shows students strategies for solving problems. This is helpful for parents and students transitioning to new math.
  • Skill practice pages that progress in difficulty.
  • A culminating problem-solving task that leads students through the process of solving a real-life problem.

Grade 4 units:

  • Use the four operations to solve problems
  • Find factors and multiples
  • Generate and analyze patterns
  • Use place value in number form and rounding
  • Add, subtract, multiply, and divide multidigit numbers
  • Make equivalent fractions and compare fractions
  • Compare and order fractions
  • Add, subtract, and multiply fractions
  • Use decimal fractions and decimals
  • Convert measurements within a system
  • Represent and interpret data
  • Measure angles
  • Classify shapes

Designed to support all math programs, Math Fundamentals is the perfect supplement to your math curriculum.

Better together! Use Math Fundamentals with Daily Math Practice for complementary skill practice that ensures your students master grade-level math.

This resource contains teacher support pages, reproducible student pages, and an answer key.

Questions & Answers
Question
  • Only registered customers can insert questions.
Asked questions
Lynn 8/24/2020 8:42 AM
Is there a student workbook? I do not see it online.
Is this helpful? Yes No (0/0)
Reply:
Thanks for your inquiry. We do not have a student workbook with this series. We do have student books that go with our Daily Math Practice TE & Daily Word Problems TE.
Products specifications
SeriesMath Fundamentals
GradeGrade 4
FormatBook
Customers who bought this item also bought
Math Fundamentals, Grade 3 - Teacher Reproducibles, Print

Math Fundamentals, Grade 3 - Teacher Reproducibles, Print

3083
Comprehensive but not complicated! Math Fundamentals helps your third graders learn important skills and strategies. Math Models and “think” questions, plenty of skill practice, and real-world problems guide students in analyzing and solving problems.
$23.99 (USD)
Math Fundamentals, Grade 5 - Teacher Reproducibles, Print

Math Fundamentals, Grade 5 - Teacher Reproducibles, Print

3085
Comprehensive but not complicated! Math Fundamentals helps your fifth graders learn important skills and strategies. Math Models and analysis questions, plenty of skill practice, and real-world problems guide students in thinking through and solving problems.
$23.99 (USD)
Math Fundamentals, Grade 2 - Teacher Reproducibles, Print

Math Fundamentals, Grade 2 - Teacher Reproducibles, Print

3082
Comprehensive but not complicated! Math Fundamentals helps your second graders learn important skills and strategies. Math Models and “think” questions, plenty of skill practice, and real-world problems guide students in analyzing and solving problems.
$23.99 (USD)
Language Fundamentals, Grade 4 - Teacher Reproducibles, Print

Language Fundamentals, Grade 4 - Teacher Reproducibles, Print

2884
This comprehensive teaching resource helps fourth grade students master the conventions of standard English and boosts vocabulary acquisition. Easy-to-scaffold lessons are clearly organized by language skills and standards.
$29.99 (USD)