Validation Error

Customer Service: 1-800-777-4362

M-F 8:00 a.m. - 4:30 p.m. PST

Writing

Sharpen your students’ writing skills by enhancing their vocabulary, spelling, and six-trait writing skills, and improving their text-based writing skills. Our collection of writing lessons and activities will help sharpen the skills they need to get as far as their pens will take them! There is something to fit the needs of every student in our ...Read more >>

1 - 11 of 11 results
View as Grid List

How to Write A Story, Grades 4-6 - Teacher Resource, Print

794
How to Write a Story makes it easy to develop confident, competent storywriters. There are lessons and reproducibles to help students learn the parts of a story, reproducible planning forms, and guidelines for writing in six different genres.
$16.99 (USD)

Reading Informational Text, Grade 5 - Student Workbook

6465
Student books are ideal for informational text practice in the classroom or as homework! Each student book provides content-area articles with embedded nonfiction text structures and activities that correspond to the teacher’s edition.
$7.99 (USD)

Reading Informational Text, Grade 5 - Student Workbook (5-pack)

6475
Student books are ideal for informational text practice in the classroom or as homework! Each student book provides content-area articles with embedded nonfiction text structures and activities that correspond to the teacher’s edition.
$29.99 (USD)

Reading Informational Text, Grade 5 - Teacher's Edition, Print

3205
Provide your 5th graders with rigorous reading comprehension practice! Close reading, vocabulary, comprehension, and writing activities support Common Core learning paths. Plus, downloadable home–school connection activities extend learning at home.
$22.99 (USD)

Reading Informational Text, Grade 6 - Teacher's Edition, Print

3206
Provide your 6th graders with rigorous reading comprehension practice through close reading, academic vocabulary, comprehension, and writing activities. Downloadable home–school connection activities are included to extend learning at home.
$22.99 (USD)

Science Lessons and Investigations, Grade 5 - Teacher's Edition, Print

4315
Use Evan-Moor’s Science Lessons and Investigations to keep fifth graders engaged while learning about exciting real-world topics. This teacher’s edition includes 14 science units which cover important science concepts while supporting Next Generation Science Standards (NGSS) in life, earth, and physical science.
$21.99 (USD)

Science Lessons and Investigations, Grade 6, Teacher's Edition, Print

4316
Bring an exciting element to science class when you use Evan-Moor’s Science Lessons and Investigations for sixth grade. This teacher’s edition follows Next Generation Science Standards (NGSS) in life, earth, and physical science throughout 14 engaging science units.
$21.99 (USD)

Building Spelling Skills, Grade 5 - Teacher's Edition, Print

2709
Provide your students with frequent, focused skills practice with this Reproducible Teacher's Edition. The reproducible format and additional teacher resources give you everything you need to help students master and retain basic skills.
$23.99 (USD)

Building Spelling Skills, Grade 6 - Teacher's Edition, Print

2710
Provide your students with frequent, focused skills practice with this Reproducible Teacher's Edition. The reproducible format and additional teacher resources give you everything you need to help students master and retain basic skills.
$23.99 (USD)

Skill Sharpeners: Spell & Write, Grade K - Activity Book

4536
It has been proven that children benefit immensely when parents take an active role in their education. Skill Sharpeners Spell & Write provides grade-specific practice designed to keep written language skills sharp.
$10.99 (USD)

Skill Sharpeners: Spell & Write, Grade K — Class pack

6120

This class set includes 20 identical Skill Sharpeners: Spell & Write workbooks.

It has been proven that children benefit immensely when parents take an active role in their education. Skill Sharpeners Spell & Write provides grade-specific practice designed to keep written language skills sharp.
$219.80 (USD)