Validation Error

Customer Service: 1-800-777-4362

M-F 8:00 a.m. - 4:30 p.m. PST

Critical Thinking

While quick recall of math facts is most definitely an asset for students, making higher level computation much easier, the ability to confidently solve multi-step problems is as well.                                                                                                                                                                      ...Read more >>

31 - 35 of 35 results
View as Grid List

Math Fundamentals, Grade 3 - Teacher Reproducibles, E-book

3083i
Comprehensive but not complicated! Math Fundamentals helps your third graders navigate the new math. Math Models and “think” questions, plenty of skill practice, and real-world problems guide students in analyzing and solving problems.
$21.99 (USD)

Math Fundamentals, Grade 4 - Teacher Reproducibles, E-book

3084i
Comprehensive but not complicated! Math Fundamentals helps your fourth graders navigate the new math. Math Models and analysis questions, plenty of skill practice, and real-world problems guide students in thinking through and solving problems.
$21.99 (USD)

Math Fundamentals, Grade 5 - Teacher Reproducibles, E-book

3085i
Comprehensive but not complicated! Math Fundamentals helps your fifth graders navigate the new math. Math Models and analysis questions, plenty of skill practice, and real-world problems guide students in thinking through and solving problems.
$21.99 (USD)

Math Fundamentals, Grade 6 - Teacher Reproducibles, E-book

3086i
Comprehensive but not complicated! Math Fundamentals helps your sixth graders navigate the new math. Math Models and analysis questions, plenty of skill practice, and real-world problems guide students in thinking through and solving problems.
$21.99 (USD)

Daily Math Practice, Grade 1 - Teacher's Edition, Print

750
Provide your first-grade students with 10 to 15 minutes of daily math practice specifically developed to meet Common Core! The frequent, focused practice improves math skills, and each title includes downloadable home–school connection activities.
$22.99 (USD)